Filmy afganistan, prawa kobiet

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje afganistan, prawa kobiet. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Osama

6,8
Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, kiedy władzę w Afganistanie przejmują Talibowie. Pewna wdowa postanawia zamienić swoją córkę w chłopca. Obcina jej włosy, ubiera jak przeciętnego chłopaka i wysyła do pracy. Wkrótce jednak dziewczynka trafia do Talibów, do szkoły terrorystów. Pozostaje już tylko kwestią czasu kiedy dowiedzą się, kim tak naprawdę jest Osama (Marina Golbahari)...
Pierwszy fabularny film zrealizowany po upadku Talibów. Samira Makhmalbaf, reżyserka tego obrazu pokazuje światu pragnienia afgańskich kobiet, które próbują się odnaleźć w nowym porządku. Nogreh ma wielkie ambicje, by zostać pierwszą kobietą prezydentem. Na razie musi wymykać się chyłkiem do nowej szkoły, zrzucając po drodze burkę. Siłą tego filmu nie jest uproszczona psychologia, ale obraz, muzyka i osobliwy humor.

Kandahar

7,1
Kandahar opowiada historię młodej dziennikarki, Nafas, aktualnie mieszkającej w Kanadzie, która jako dziecko wyemigrowała z Afganistanu. Teraz jedzie do swojej ojczyzny. Jej siostra chce popełnić samobójstwo podczas najbliższego zaćmienia Słońca. Nafas postanawia odwieść ją od tego zamiaru. Ścigając się ze Słońcem, przemierza kraj ogarnięty wojną z talibami.


Mniej więcej 1500 lat temu w Bamian zostały wyrzeźbione w skale 30-metrowe posągi Buddy. Wznosiły się one w centrum jaskiń klasztornych, w których niegdyś mieszkało aż 3000 mnichów - wówczas Bamian pełniło rolę duchowej stolicy Afganistanu. W 2001 r. pomniki zostały wysadzone przez Talibów, którzy w ten sposób zniszczyli część światowego dziedzictwa. W jednej z jaskiń dawnego klasztoru mieszka dorastająca Bakhtay wraz z rodziną. W czasie, kiedy chłopcy w jej wieku z trudem uczą się alfabetu, ona musi siedzieć w domu. Bakhtay też chce nauczyć się czytać i pisać, więc marzy o tym, że będzie uczęszczać do nowej szkoły dla dziewcząt po drugiej stronie rzeki.
Pomimo obalenia rządów talibów relacje międzyludzkie w Afganistanie wciąż są regulowane przez niezwykle surowe prawo szariatu. W związku z tym w afgańskich więzieniach przebywa ogromna liczba kobiet skazanych za przestępstwa obyczajowe lub tylko o nie podejrzewanych. Jest wśród nich ciężarna 20-latka Kareema, która trafiła za kratki, ponieważ jej chłopak nie chciał się z nią ożenić. Dziewczyna wie, że jedynym dla niej ratunkiem jest zmuszenie Firuza do ślubu. Dwie pozostałe bohaterki dokumentu to Aleema, która została uwięziona, kiedy próbowano ją sprzedać na czarnym rynku, oraz osiemnastoletnia Saberah - zadenuncjowana przez własnego ojca, który nakrył ją z chłopakiem w dwuznacznej sytuacji. Sfilmowane przez irańsko-amerykańską dokumentalistkę Tanaz Eshaghian historie trzech afgańskich więźniarek pokazują, jak naprawdę wygląda sytuacja kobiet w państwach, w których obowiązuje prawo szariatu. Reżyserka, znana z nagrodzonego na MFF w Berlinie i nominowanego do głównej nagrody w Sundance obrazu Być jak inni, opowiadającego o problemie homoseksualizmu w teokratycznym Iranie, oraz filmów Love Iranian-American Style i I Call Myself Persian, weszła do miejsc niedostępnych dla innych - między innymi więzienia dla kobiet Badam Bagh. Zakazana miłość w Kabulu była pokazywana w ramach prestiżowego festiwalu filmów dokumentalnych HotDocs 2011. Dokument został wyprodukowany przy współudziale stacji HBO.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…